منوی دسته بندی

کمی گپ نوروزی

عید نوروز

این روزهای آخر اسفندی عجیب حال و هوای خوبی دارد گویی حال خوش دستفروشی ست که می‌تواند چند روزی حسابی سود کند یا همان قول پدری ست به دخترش: که بازار شب عید خوب است ؛ لباس عیدت جور است. یا که شاید امید یک بیمار سرطانی ست به بهار؛ به رویش دوباره‌ی موهایش. هر چه هست عجیب بوی خوشی دارد این بوی عیدی بوی کاغذ رنگی…

باید به استقبال نوروز برویم، عصای بی حوصلگی را دور بینداز. سقفِ این دل پریشان را هرکجا چسب بزنی باز هم از جای دیگری اندوه چکه می‌کند؛ خیال را هرچه بیشتر بال و پر بدهی بیشتر زمین گیرت می‌کند و تو برای همیشه گوشه‌نشین خواهی شد.

رها کن این‌ها را، پنجره‌ها را باز کن؛ بوی عطر بهار می آید. رد پای هر شکوفه‌ای را که دنبال کنی دنیایی دیگر به رویت باز می‌شود و لبخند می‌زند به غصه‌هایت، کمی صبر کن دل سرمازده‌ی ما هم گرم می‌شود و می‌تپد دوباره، آسمان شب‌هایمان مهتابی می‌شود، به یک جایی از زندگی خواهیم رسید که عشق سبب راحتی خوابمان می‌شود نه بی‌خوابی‌های شبانه‌یمان. بشکن غصه های قدیمی پنهان دلت را و بار دگر آمدن بهار را جشن بگیر، باید به استقبال نوروز برویم.

چند خطی تاریخچه عید نوروز

زمان عید نوروز

زمان عید نوروز

عید نوروز این عید باستانی که ما ایرانیان همه ساله از دیرباز به جشن و پایکوبی آن می‌پردازیم برابر با اول فروردین ماه و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران باستان است و قدمت این مراسم حداقل به ۳۰۰۰ سال قبل می رسد. زمان برگزاری عید نوروز، آغاز فصل بهار است همان هنگام که اعتدال بهاری شروع  می‌شود.

کشورهایی که عید نوروز را جشن می گیرند

عید نوروز در ایران

علاوه بر ایران کشورهای دیگری در سراسر خاورمیانه مثل آسیای مرکزی، آسیای جنوبی، بالکان و شرق آفریقا نوروز را جشن می گیرند . نوروز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می شود. به همین جهت ایرانیان نوروز را آغازگر رستاخیز طبیعت و رویش و زایش باغ و بوستان می‌دانند و بر این باور هستند که در نوروز، همزمان با طبیعت، باید روزگار نو و جدیدی را با روان و نگرش نو، در تن‌پوش تازه ای‌ آغاز کنند.

پس در این روزهای آخر سال در میان این دغدغه های رنگارنگ عهد ببندیم که نو کنیم حال دلهایمان را به خوشی و شادمانی همیشگی. در واقع نوروز  هم پایان سالیست که گذشت و هم آغاز سالی ست که در حال آمدن است برای همین یک تبریک و یک آرزو پیشکش به شما. تبریک بابت استقامتی که سال گذشته در تمام سختیها داشتید و آرزو برای سالی که پیش رو دارید.

اگر دوست داشتید در سال جدید بیشتر بخوانید:

کتاب آری به زندگی در کشاکش ناملایمات

نوشته‌های یک روانپزشک گرفتار در اردوگاه‌های کار اجباری آلمان نازی!

ماجرای یک دستفروش مشهور

از دستفروشی و کارگری تا فیلمسازی و سرودن شعری که همه دوستش داریم!

کتاب اثر مرکب

موفقیت‌های خود را با گام‌های ساده چند برابر کنید!

نوروز یعنی از نو نوشتن زندگی

یک نگاه دوباره به نوروز و بازگشت به واقعیت‌های زندگی

نظر هوش مصنوعی درباره اینکه دلار بخریم یا طلا

اگر قصد سرمایه‌گذاری دارید نظر شما را به تحلیل هوش مصنوعی از خرید دلار و طلا جلب می‌کنیم!

Rate this post
مدیر محتوا
من در میان نوشته‌ها زندگی می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *