منوی دسته بندی

خدمات صرافی

خدمات صرافی

خدمات صرافی شامل انواع روش‌های قانونی خرید و فروش و نقل و انتقالات ارزی است. این خرید و فروش و انتقالات می‌تواند به صورت نقدی یا تراکنش‌های بین بانکی انتقال ارز انجام شود.

صرافی چیست؟

صرافی، مرکزی برای تبدیل ارزهای گوناگون به یکدیگر است. در حال حاضر صرافی‌ها به دو دسته اصلی صرافی‌های ارز دیجیتال و صرافی‌های ارز فیات تقسیم‌بندی می‌شوند. صرافی‌های ارز فیات که همان صرافی‌های سنتی هستند در اینجا موضوع بحث ما خواهند بود. این صرافی‌ها، موسسات مالی رسمی هستند که به افراد و کسب‌وکارها امکان خرید، فروش و انتقال ارزهای مختلف را به‌صورت نقدی یا حواله‌ای می‌دهند. 

خدمات صرافی شامل چه مواردی است؟ 

 خرید و فروش ارز نقدی

از جمله ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین خدمات ارائه شده توسط صرافی‌ها، امکان خرید و فروش ارزهای رایج به صورت نقدی است. مشتریان می‌توانند یک ارز فیات را به ارز دیگر براساس نرخ‌های تبدیل بین‌المللی تبدیل کنند. این خدمات در صرافی‌ها به ‌صورت رسمی و بر طبق قوانین و مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد.

حواله انتقال ارز

صرافی‌هایی که دارای مجوز فعالیت در سامانه نیما از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می‌باشند، امکان ارائه خدمات انتقال ارزهای بین‌المللی از طریق آن سامانه را دارا بوده و می‌توانند براساس ضوابط مربوطه، حواله ارزی مورد نظر افراد حقیقی یا حقوقی را انجام دهند.

خرید و فروش سکه در صرافی

 خرید و فروش سکه

خرید و فروش سکه نیز از خدمات رایج صرافی‌ها در ایران است. خرید و فروش سکه تمام بهار آزادی و یا طرح امام، نیم سکه، ربع سکه و یا سکه گرمی در صرافی‌های مجاز امکان‌پذیر می‌باشد.

خرید و فروش ارز صادرات و واردات

دریافت ارز صادرکنندگان و یا تامین ارز مورد نیاز واردکنندگان از دیگر خدمات صرافی‌ها برای کسب‌وکارهای فعال در حوزه بازرگانی و تولیدی است. درحال حاضر این خدمت از طریق سامانه سنا و نیما توسط صرافی‌های دارای مجوز فعالیت صورت می‌پذیرد.

خدمات صرافی در ایران

خرید ارز سهمیه‌ای

خرید ارز سهمیه‌ای یکی از پرطرفدارترین و بحث‌برانگیزترین خدمات صرافی‌ها برای مشتریان می‌باشد. در سال‌های اخیر به دلیل مشکلاتی که در بازارهای مالی به‌خصوص ارز به وجود آمده است؛ به‌منظور سهولت دسترسی اقشار مختلف به ارز با قیمت مناسب، سهمیه‌های گوناگونی توسط بانک مرکزی اعلام شده است.

در حال حاضر تنها سهمیه عمومی، سهمیه خرید دلار یا یورو برای هر فرد است. در این حالت نیازی به اعلام موضوع دریافت ارز به‌طور مثال مسافرتی و غیره نیست. یک عنوان کلی برای این موضوع درنظر گرفته شده است که تحت عنوان تامین ارزی با سرفصل تامین نیازهای ضروری قید شده است. 

هر فرد حقیقی می‌تواند با کارت ملی و شماره تلفن همراه به نام خود، به یکی از صرافی‌های رسمی که امکان تامین ارز با منشا متناسب را دارند مراجعه نموده و تا سقف مشخصی ارز با قیمت مصوب بانک مرکزی خریداری نماید. در سال ۱۴۰۰ سهمیه هر فرد ۲۰۰۰ یورو و در سال ۱۴۰۱ هر فرد ۵۰۰۰ یورو یا معادل دلاری آن می‌تواند به‌صورت سهمیه‌ای خریداری نماید. 

در ادامه توضیحات دکتر خاندوزی، وزیر امور اقتصاد و دارایی، پیرامون سهولت دریافت ارز سهمیه‌ای در صرافی‌ها قابل مشاهده است.

قیمت دلار

اطلاع‌رسانی قیمت دلار از دیگر خدمات صرافی در ایران است. درصورت تمایل برای آگاهی از مکانیزم قیمت‌گذاری ارزها در صرافی می‌توانید مقاله خرید و فروش ارز را مشاهده نمایید. می‌توانید از طریق لینک‌های زیر، آخرین قیمت‌های لحظه‌ای دلار، یورو و یا سایر ارزهای پرکاربرد را مشاهده نمایید.

باتوجه به اینکه قیمت دلار و یورو علاوه بر قیمت‌های بازار و تابلوی صرافی دارای قیمت‌های گوناگون دیگری همچون قیمت دلار سنا برای دریافت اسکناس یا نرخ نیما برای ارسال حواله است؛ در صفحات جداگانه‌ای به تفکیک همه قیمت‌های مرتبط با این دو ارز پرکاربرد نیز ارائه شده است.

درصورت تمایل می‌توانید از لینک‌های زیر قیمت این ارزها را نیز مشاهده نمایید:

رفع تعهدات ارزی صادرات

رفع تعهدات ارزی صادرات نیز یکی از خدمات صرافی در ایران است. رفع تعهد ارزی به معنی اثبات بازگشت ارز حاصل از صادرات کالاهای تولید شده در ایران، به چرخه داخلی اقتصاد کشور می‌باشد. صرافی‌های مجاز می‌توانند حسب آیین‌نامه اجرایی مرتبط با این موضوع و مجوزهای دریافت شده ارز حاصل از صادرات را در قالب خرید سنایی – نیمایی پیگیری نمایند. در این شرایط، به صورت سیستمی رفع تعهد برای شرکت صادر کننده انجام خواهد شد. اطلاعات کامل‌تر در این خصوص، از طریق لینک زیر در دسترس می‌باشد:

مشاوره ارزی

درصورت وجود هر گونه ابهام و سوال در خصوص خدمات صرافی و مسائل ارزی با شماره تماس‌های صرافی تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ارزی صرافی آسوده آماده پاسخگویی به سوالات و مشکلات شما خواهند بود.

مشاوره رفع تعهدات ارزی

مشاوره رایگان با صرافی آسوده

پیش از هر اقدامی شما می‌توانید از مشاوران خبره ما در صرافی آسوده کمک بگیرید. 

مشهد خیابان امام رضا

بین امام رضا 24 و 26 - پلاک 75/1- لابی هتل درویشی